Enver Petrovci

User avatar
ermal
Admin
Posts: 230
Joined: Mon Mar 23, 2009 6:35 pm
Contact:

Enver Petrovci

Unread postby ermal » Mon Apr 06, 2009 6:56 pm

Enver Petrovci

Image


aktor shqiptar.
Enver Petrovci ka lindur më lindi më 28 Shkurt 1954 në qytetin e Prishtinës. Pas diplomimit në Shkollën e Lartë Pedagogjike në Prishtinë në degën “Aktrim” vazhdon studimet në Fakultetin e Arteve Dramatike në Beograd. Ai është një nga bashkëthemeluesit e Akademisë së Arteve pranë Universitetit të Prishtinës dhe i teatrit privat “Dodona” po në Prishtinë. Aktualisht është dekan i Fakultetit të Arteve në Akademi dhe profesori lëndës së Aktrimit.
Ka luajtur mbi 100 role në teatër, ku ka punuar edhe si regjisor, dhe shumë të tjerë në kinematografi. Roli i tij i parë në teatër ka qenë roli kryesor në dramën “Mblesëria” e Çehovit. Do të vazhdonin më pas rolet në kryeveprat botërore si ‘Hamleti”, ”Makbeth”, ”Jul Çesari” të Shekspirit, ”Idioti” i Dostojevskit e shumë të tjera. Në pozicionin e regjisorit do ta gjejmë në dramat “Dëshmitari kryesor”, “Kush më ka faj që jam shqiptar” etj.
Në kinematografi mund të përmendim rolet e tij si në filmat serial ashtu dhe në filmat me metrazh të gjatë si p.sh. : serialet televizive “Kur pranvera vonohet” në vitin 1980, "Në orët e vona" në vitin 1982, filmat me metrazh të gjatë “Llazar” në 1984, ”Rojet e mjegullës” në vitin 1988, “Forbiden Sun” në vitin 1989, ”Nekrologji” në vitin 1994, ”Lule të kuqe lule të zeza” në 2003, “Një milion euro” në vitin 2005. Aktualisht Enver Petrovci po xhiron njërin nga rolet kryesorë të filmit “Gomarët e kufirit”, një prodhim i kompanisë “Film Mission” i cili pritet të debutojë në sallat kinematografike në pranverën e vitit 2009.

Aktor

Image Image

Kinematografi

2009 -- Gomarët e kufirit
2006 -- Krim pa krisma
2006 -- Anatema .....................................................................................Kolonel Lilich
2005 -- Lost Son
2005 -- Një milion euro.........................................................................Beke
2003 -- Lule të kuqe, lule të zeza...................................................................Nan Golemi
2000 -- Gorski vijenac (Film TV)....................................................................Skënder Aga
1998 -- Tri palme za dve bitange i ribicu..........................................................Skocajic
1998 -- Strsljen.......................................................................................Salih
1994 -- Nekrologji
1993 -- Laksi slucaj smrti (Film TV)
1992 -- Prokleta je Amerika
1992 -- Bulevar revolucije
1991 -- Bolji zivot 2 (Serial TV Episodet n. 1.32 dhe 1.33) .....................................Florijan Trajkovic
1991 -- Krug
1991 -- Praznik u Sarajevu
1990 -- Sex-partijski neprijatelj nr. 1.............................................................Drndac
1990 -- Gluvi barut...................................................................................Uros
1990 -- Narodni poslanik (Film TV).................................................................Sekulic
1990 -- Stanica obicnih vozova
1990 -- Istocno od istoka............................................................................Enver Petrovic
1990 -- Migjeni (Film TV)............................................................................Migjeni
1989 -- Sargarepo ti ne rastes lepo (Film TV)
1989 -- Forbidden Sun................................................................................Toger Ionnides
1989 -- Obicna prica (Film TV)
1988 -- Manifesto.....................................................................................Mbreti
1988 -- Ortaci ........................................................................................Xhon Smith Fizxherald Petrovci
1988 -- Neka cudna zemlja..........................................................................Shefi i ri i policisë
1988 -- Za sada bez dobrog naslova
1988 -- Rojet e mjegulles
1987 -- Uvek spremne zene.........................................................................Rasa
1987 -- Zivot u grobljanskoj (Film TV).............................................................Markovic
1986 -- Jugovizija (Film TV)........................................................................Mysafiri
1986 -- Vrenje (Film TV) ............................................................................Rade Vujovic
1985 -- Dvostruki udar (Film TV)
1984 -- Lazar
1984 -- Opasni trag..................................................................................Xhemail
1983 -- Stepenice za neto...........................................................................Predrag Vuckovic
1982 -- Krojaci dzinsa (Film TV)
1982 -- Në orët e vona (Serial TV).................................................................Vetveten
1981 -- Sedam sekretara SKOJ-a (Serial TV Episodet n. 1.2; 1.3; 1.4 dhe 1.6)..............Josip Kolumbo
1980 -- Kur pranvera vonohet (Serial TV)
1979 -- Jutarnji disk dzokej (Film TV)
1979 -- Slom" (Seial TV).............................................................................Slobodan Dimitrijevic
1979 -- Ti medjutim stojis na velikoj reci (Film TV)Teatër

“Hamleti” Shekspirit
“Idioti” e Dostojevskit
“Jul Çesari” e Shekspirit
“Makbeth” e Shekspirit

Regjisor

Teatër


“Dëshmitari kryesor”
“Idioti” e Dostojevskit
“Kush më ka faj që jam shqiptar”
“Të mallkuarit”


Çmime e Tituj

Return to “Aktorët Shqiptarë”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron